Saunowicze

Mariusz Górski

Saunowicz to osoba, która korzysta z dobrodziejstw kąpieli saunowych.

W naszym kraju kąpiele saunowe dopiero zdobywają popularność wśród obywateli, jednak mało kto próbuje dowiedzieć się więcej o saunowaniu zanim trafi do sauny więc większość saunowiczów rozpoczyna swoją przygodę z kąpielami saunowymi na zasadzie prób i błędów. Dobrze, jeśli ćwiczą w środowisku, które jest na wysokim poziomie kultury i poprawnego saunowania. Wtedy szybko przyswajają sobie dobre nawyki i czerpią przyjemność z saunowania nie odbierając jej innym. Gorzej, jeśli trafią do "smażalni gaci" bo wtedy przyjmują nieprawidłowe zachowania jako standard, a potem te nawyki bardzo są stresujące w ośrodkach o wysokim poziomie.

Szczególnie wrażliwą sprawą dla naszego społeczeństwa jest nagość w saunie. I to publiczna nagość. W naszym pseudopurytańskim społeczeństwie nagość kojarzy się irracjonalnie z czymś nieprzyzwoitym. A przecież korzystanie z saun jest całkowicie aseksualne dla normalnych i świadomych saunowiczów. To jest środek do zdrowego saunowania, nic więcej. Ba, osoby naprawdę wstydliwe mogą chodzić i korzystać z saun owinięte ręcznikami, które zakrywają bardziej ciało niż bikini! A owiniecie ręcznikiem mimo że osłabia działanie sauny na ciało jest zdrowsze niż pobyt w stroju kąpielowym. Ale trzeba mieć tego świadomość a nie szukać sensacji tam gdzie jej nie ma.

Naszym celem statutowym jest działanie na rzecz szeroko pojętego uświadamiania społeczeństwu oraz zarządcom ośrodków saunowych walorów zdrowotnych i rekreacyjnych płynących z zażywania kąpieli saunowych w sposób poprawny i zgodny z kulturą saunowania, a także integracja środowiska saunowiczów.

Na tym etapie rozpoczynamy prace związane z integracją środowiska saunowiczów.

To od nas saunowiczów zależy czy w polskich ośrodkach będą przestrzegane zasady kultury saunowania i poprawnego saunowania, które gwarantują nam bezpieczne, zdrowe i relaksujące korzystanie z urządzeń saunowych.
Jeśli będziemy wybierali do kąpieli saunowych tylko te ośrodki, które spełniają nasze wymagania pod tym względem, wtedy ośrodki będą musiały ugiąć się pod wymaganiami swoich klientów albo zadowolić się byle jaką klientelą lub zamknąć swoje wrota.

Nasze motto brzmi Dbamy o najwyższy standard saunowania! a to oznacza, że z Waszą czynną i bierną pomocą będziemy dążyli do zmian nastawienia środowiska saunowego w kierunku zagwarantowania nam wszystkim należytych warunków do zażywania kąpieli saunowych.

Zapraszamy do dyskusji na naszym Forum saunowym oraz na grupie Facebooka Saunowicze.

Kategoria: