Turnieje i zawody saunamistrzowskie organizowane lub współorganizowane przez Polskie Towarzystwo Saunowe

Kamil Świątek
PTS Classic
Turniej PTS Classic powstał w 2017 roku z myślą o Saunamistrzach i Saunowiczach, ma na celu integrację środowiska oraz promowanie kultury poprawnego saunowania, przy pomocy ceremonii zapachowych. Od 2020 roku przemianowany na Mistrzostwa Polski Saunamistrzów Ceremonii Klasycznych po dodaniu zawodów eliminacyjnych. Turniej klasyczny, to pierwsza tego typu impreza o charakterze współzawodnictwa organizowana w Polsce, na tle wielu turniejów nastawionych na opowiadanie historii i show, skupia się na profesjonalizmie Saunamistrzów i atmosferze relaksu oraz promowaniu prozdrowotnych zalet sauny.

W przeciwieństwie do turnieju klasycznego, puchar saunowy w stylu wolnym to turniej, który stawia na improwizację i ocenę publiczności. Seans turniejowy prowadzony jest przez dwóch saunamstrzów, którzy wykonują go po połowie, machając do tej samej muzyki i zapachów, a publiczność ocenia komu wyszło to lepiej. Całości towarzyszą ogromne emocje, gdyż zarówno muzyka jak i zapachy nie są przygotowane, a losowane na pięć minut przed seansem. Zatem nigdy nie wieadomo do przyjdzie danej parze zawodników zamachać, co stanowi ogromną niewiadomą i budzi duże emocje wśród publiczności.

Festiwal zdrowej sauny, ceremonie relaksacyjne i autorski peeling. Wyjątkowe międzynarodowe wydarzenie otwarte dla szerokiej publiczności, dla wszystkich pasjonatów sauny i przyrody. Doświadczysz i poczujesz zapach ziół, esencji i kadzideł. Zapraszamy na lecznicze maceraty, miotły oczyszczające, pachnące herbaty i przyprawy. Po prostu moc roślin w wielu formach. Łączymy saunę, naturę i relaks! Wszystko to dla jak największych wrażeń, korzyści i przyjemności! Atrakcją festiwalu są pokazy najlepszej sztuki. Finał skupia 20 najlepszych saun z całej Europy.

Archiwum artykułów

Saunamistrzowie

Saunamistrz (Saunamajster) to specjalista, który dba o komfortowe warunki relaksu gości sauny.
Do jego zadań należy odpowiednie rozprowadzanie za pomocą ręcznika gorącego powietrza po wnętrzu sauny. Używa przy tym wybranych przez siebie aromatów, które w połączeniu ze sztuką poruszania ręcznikiem czynią z rytuału prawdziwy pokaz. Ręcznik może zastąpić innymi narzędziami do machania (wachlarze, flagi itp).
Saunamistrz powinien także służyć pomocą gościom sauny w zapoznaniu się z obiektem i jego urządzeniami, ze szczególnym naciskiem na prawidłowe i bezpieczne korzystanie z nich jak i ogólne zachowanie się w obiekcie.
W Saunariach na najwyższym poziomie obowiązuje strefa nagości, dlatego często Saunamistrza nazywa się także gospodarzem strefy nagości.
Dlatego ważne, żeby Saunamistrzowie posiadali wysokie kwalifikacje zarówno teoretyczne jak i praktyczne, a także posiadali bardzo wysoką kulturę osobistą.

Naszym celem statutowym jest działanie na rzecz wspierania edukacji i samorozwoju w zakresie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej osób prowadzących ceremonie saunowe a także integracja środowiska saunamistrzów.

Na tym etapie rozpoczynamy prace związane z integracją środowiska saunamistrzów.

Tworzymy bazę Saunamistrzów w celu poznania środowiska i jego możliwości. Baza zawiera informacje o Saunamistrzach i miejscu, gdzie można ich spotkać przy pracy, które to informacje są dostępne dla wszystkich zainteresowanych tym środowiskiem. Dla potrzeb działalności Stowarzyszenia dane są także uzupełnione o dane kontaktowe, gdyż jako organizacja chcemy utrzymywać stały kontakt z Saunamistrzami w celu organizowania różnych akcji integracyjnych, zawodów czy imprez a także konferencji, szkoleń czy warsztatów.

Dodatkowo planujemy uruchomić miejsce na profil Saunamistrza, gdzie każdy będzie mógł sam umieścić informacje promujące swoją osobę w środowisku.

Zasady rekomendacji obiektu

Zasady na jakich udzielana jest rekomendacja Stowarzyszenia:

1.  Rekomendowany obiekt musi wspierać kulturę poprawnego saunowania, regulamin nie może zakazywać saunowania nago.

2.  Załoga saunarium powinna edukowac saunowiczów w kwestii zdrowego, poprawnego saunowania.

3. Dodatkowym atutem przy udzielaniu rekomendacji są dodatkowe atrakcje dla saunowiczow w postaci prowadzonych ceremonii zapachowych.