Turniej saunamistrzów PTS Freestyle (http://puchar.saunowy.pl https://www.facebook.com/PTSFreestylePL/)
Puchar PTS Freestyle to kolejne przedsięwzięcie Polskiego Towarzystwa Saunowego w odpowiedzi na prośby naszych członków Saunamistrzów i Saunowiczów.
PTS Freestyle ma formułę pucharową. Oznacza to, że zawodnicy rywalizują ze sobą w zestawionych parach i przez drabinkę pucharową dochodzą aż do finału. Organizator do zawodów kwalifikuje 16 zawodników. Kolejność startu i zawodnicy w parach dobierani są na podstawie aktualnego rankingu saunamistrzów wg. portalu poprawnesaunowanie.pl, przy czym pary tworzone są z przeciwstawnych miejsc w rankingu (pierwsze-ostatnie, drugie-przedostatnie, itd.). W przypadku tego samego miejsca w rankingu, drugim kryterium będzie kolejność zgłoszeń do zawodów, kto wcześniej się zgłosił, tym będzie wyżej w ramach danego miejsca. Kolejność startu od pary 8-9 do pary 1-16, a potem zgodnie z tak określoną drabinką pucharową.
Na etapie kwalifikacji do zawodów Organizator ustala także listę 4 zawodników rezerwowych, którzy zajmą miejsce w parze zwolnione przez zawodników wcześniej zakwalifikowanych, a którzy docelowo nie będą mogli wystąpić, bez względu na ich pozycję w rankingu.
Rywalizacja i ustalenie zwycięzców.
Rywalizacja w parze polega na wykonaniu ceremonii zapachowej złożonej z trzech rund. Pierwszą i drugą rundę wykonują zawodnicy pojedynczo, a trzecią rundę wykonują razem. Kolejność występu w parze, zestaw muzyczny oraz olejki eteryczne dla każdej pary dobierane są losowo, na 15 minut przed rozpoczęciem seansu. Ceremonia rozpoczyna się od maksimum 2 minutowej wspólnej przemowy, na którą składa się przedstawienie się zawodników, podanie zasad poprawnego saunowania oraz przedstawienie olejków jakie zostaną podane na piec podczas ceremonii. Saunamistrzowie będą mieli przygotowane do występu trzy wiadra wody i 6 kul lodowych z zapachami.
Na sygnał Saunamistrzów, ale nie później jak po 2 minutach uruchamiany jest podkład dźwiękowy rozpoczynający się gongiem i przez pierwsze 3 minuty (czas trwania utworu) pierwszy Saunamistrz prezentuje swe umiejętności. Od podania olejków eterycznych, przez wytworzenie odpowiedniej wilgotności oraz poprawne rozprowadzenia ciepła po saunie technikami Saunamistrzowskimi. W tym czasie konkurent nie przeszkadzając zawodnikowi, który występuje, usadawia się w wyznaczonym do tego celu miejscu w saunie. Na sygnał gongu następuje zmiana Saunamistrzów i poprzez kolejne 3 minuty (czas trwania utworu) na identycznych zasadach prezentuje się drugi zawodnik. Na kolejny sygnał gongu rozpoczyna się 3 runda, w której przez 4 minuty (czas trwania utworu) zawodnicy wykonują ceremonię razem.
Zawodnicy muszą poprawnie reagować na poczynania konkurentów i dbać przede wszystkim o bezpieczeństwo oraz dobre samopoczucie saunowiczów.
Po zakończonej ceremonii zostaje wyłoniony zwycięzca, który przechodzi do kolejnej rundy w drabince pucharowej, na podstawie głosów oddanych przez publiczność oraz sędziów (3 w każdej rundzie). Wszyscy saunowicze biorący udział w danej ceremonii mają prawo oddania jednego głosu na zawodnika, który ich zdaniem wykonał lepszą ceremonię od konkurenta. Sędziowie mają do dyspozycji po 5 punktów, przyznając je zawodnikom, proporcjonalnie do tego na co zasłużyli. Wyższa suma punktów od publiczności i sędziów wskazuje zwycięzcę. Jeśli sumy punktów są równe, zwycięzcą zostaje zawodnik z wyższą ilością punktów od sędziów.